People

Faculty

  • Gage Averill (Arts). Haiti, Haitian music; sound, music and power, music and politics; Caribbean music, steelband; ethnomusicology, world music.
  • Jon Beasley-Murray (French, Hispanic, and Italian Studies). Latin American cultural, literary, and political history; the Latin American left and social movements; ruins; film; colonial Latin America and its maritime links with Spain; the theory and practice of Latin American cultural studies.
  • Kim Beauchesne (French, Hispanic, and Italian Studies). Colonial Latin American literature and culture; postcolonial theory; notions of hybridity and multiculturalism; Trans-Atlantic/Trans-Pacific Studies; the politics of utopia in Latin America; literature and human rights.
  • Michael Blake (Anthropology). The archaeology of Chiapas, Mexico; the origins and spread of maize agriculture in the Americas.
  • Alejandra Bronfman (History). 20th century Caribbean and Latin America; imperial and transnational history; violence and the production of knowledge; histories of race; broadcasting; wireless; sound, listening and politics.
  • Maxwell Cameron (Political Science). Comparative politics (Latin America) and international political economy; democratization in Latin America.
  • Anna Casas Aguilar (French, Hispanic, and Italian Studies). Literature, film, transatlantic studies, feminism, psychoanalysis, Chile, Mexico.
  • Marvin Cohodas (Art History, Visual Art, and Theory). Ancient American visual representation (i.e. “Pre-Hispanic Art”); contemporary ritual and weaving arts of Maya peoples in Southern Mexico and Guatemala.
  • Lori Daniels (Forestry). Forest plants and trees; environmental protection and natural resource use; Chile, Argentina, Patagonia.
  • Rita De Grandis (French, Hispanic, and Italian Studies). Modern and contemporary Spanish American literature; literary theory; popular and mass cultures; gender representations; Argentina; representations of Peronism; Latin American leftist utopias.
  • Mauricio Drelichman (Economics). Economic history; early modern Spain and the Spanish empire.
  • Denise Ferreira da Silva (The Social Justice Institute). Critical Racial and Ethnic Studies, Feminist Theory, Critical Legal Theory, Political Theory, Moral Philosophy, Postcolonial Studies.
  • Bill French (History). Latin American history; Mexican history (19th and 20th century); labour and social history; working class culture; gender.
  • Tirso Gonzales (Indigenous Studies, UBC Okanagan). Indigenous peoples; participatory research and methodologies; indigeneity, place, reindigenization; ecological justice and resource rights.
  • Gastón Gordillo (Anthropology). The spatiality of politics; race and ethnicity; Argentina; indigenous groups and criollos of the Gran Chaco; ruins; social memory, place-making, hegemony, borders and transnationality.
  • Serge Guilbaut (Art History, Visual Art, and Theory)
  • Joe Henrich (Economics, Psychology). Evolutionary approaches to psychology, decision-making, and culture; human sociality; economic behavior and the emergence of complex human institutions and societies; cultural and evolutionary origins of faith and religion; Amazonia (Peruvian Amazon and the Machiguenga), Chile (Among the Mapuche around Chol-Chol).
  • Hiroyuki Kasahara (Economics). Econometrics, International Trade; Chile.
  • Shaylih Muehlmann (Anthropology). Environmental politics; linguistic anthropology; drug trafficking; indigeneity; water scarcity; the anthropology of the awkward; US-Mexico borderlands; Mexico.
  • Brianne Orr-Alvarez (French, Hispanic, and Italian Studies). Twentieth-century Latin American literature and culture; cultural and political theory; gender and masculinities; revolutionary and post-revolutionary Studies; myth and mythification.
  • Manuel Piña (Art History, Visual Art, and Theory). Global culture and politics; the ways in which visual culture, particularly photography, has historically advanced political agendas.
  • Tony Pitcher (Zoology). Fisheries, marine biodiversity, marine protected areas; fisheries in developing countries; Mexico, Chile.
  • Nuno Porto (Art History, Visual Art, and Theory). Curator, Africa and Latin America, Museum of Anthropology.
  • Pilar Riaño-Alcalá (School of Social Work and Liu Institute for Global Issues). Colombia; historical memory and the cultural dimensions of violence; forced migration (internal displacement and refuge); communities, social development and public art.
  • James Rochlin (Political Science, UBC Okanagan). Latin American politics and critical security studies; exploration of new conceptions of security in Latin America, including those related to insurgencies, race and class, as well as production of oil.
  • Alejandro Rojas (Land and Food Systems). Food security and food systems sustainability; institutional adaptations to climate change; Latin America; Chile, Ecuador; Community-Based Action Research; Intercultural Communications.
  • Wendy Roth (Sociology). Race and ethnicity, immigration, Latino/a studies; multiracial Identities and populations, racial classification, inequality; social stratification, urban poverty; Dominican Republic, Puerto Rico.
  • Alessandra Santos (French, Hispanic, and Italian Studies). Modern and contemporary Latin American literature and culture; cinema, visual and performing arts; literary criticism and critical theory.
  • Anthony Shelton (Anthropology and Museum of Anthropology). Critical museology; the incorporation of pre-Columbian ‘art’ into western collections, the non-Western art market, museums and national identity; Mexican and Iberian visual cultures, particularly the relationship between Indo-American and Hispanic-American creative expressions; the influence of evangelisation and politics on the visual cultures of Latin America.
  • Jerry Spiegel (School of Population and Public Health and Liu Institute for Global Issues). The effects of globalization on health; global health and human security; the economic evaluation of interventions; health and equity in Latin America; Ecuador, Cuba.
  • Diane Srivastava (Zoology). Community ecology; the ecology of species diversity; biodiversity, conservation, habitat loss; Costa Rica.
  • Jessica Stites Mor (History, UBC Okanagan). Argentina, Southern Cone; Latin American cinema, cultural studies; human rights, solidarity, transnationalism, citizenship.
  • Juanita Sundberg (Geography). Central America; the US-Mexico border; feminist theory, critical race theory, post-humanism, and political ecology.
  • Marcello Veiga (Institute of Mining Engineering). Effects of metals in the environment; pollution caused by mining; social effects of mining on communities; Brazil, Venezuela, Chile and Peru.
  • Hannah Wittman (Land and Food Systems). Rural and environmental sociology; agrarian citizenship; rural agricultural policy; community and rural development; agrarian political economy; social movements.
  • Annalee Yassi (School of Population and Public Health). Infection control in promoting healthy healthcare; HIV, TB and other infectious disease in the healthcare workforce; Ecuador, Cuba.
  • Hisham Zerriffi (Liu Institute for Global Issues). Environment and techonology; rural development, climate change, renewable resources; regulation, governance, pollution.

See also the full list of Latin Americanist faculty at UBC Okanagan.

 

Administration

  • Latin American Studies. Room 209, Liu Institute, University of British Columbia,, Vancouver, BC, V6T 1Z2
  • Ellen Clapin, Interdisciplinary Programs, Faculty of Arts. Buchanan A240, 1866 Main Mall, Vancouver BC V6T 1Z1. 604 822-0419. arts.inds@ubc.ca

 

Postdoctoral Fellows

  • Carolina Navarrete

 

a place of mind, The University of British Columbia

Faculty of Arts
Latin American Studies
Room 209, Liu Institute
University of British Columbia,
Vancouver, BC, V6T 1Z2, Canada
Tel: (604) 339-4213
Email:

Emergency Procedures | Accessibility | Contact UBC | Creative Commons License